Anasayfa

Beren Saat Biyografi

Photobucket

 

Beren Saat (d. 26 Şubat 1984, Ankara), iki kez Altın Kelebek Ödülleri’ne layık görülen, Türk dizi ve sinema oyuncusu.

Kariyeri boyunca çeşitli rollerde izleyici karşısına çıksa da, Aşk-ı Memnu dizisindeki “Bihter Ziyagil Yöreoğlu” ve Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisindeki “Fatmagül Ketenci Ilgaz” performanslarıyla daha geniş kitlelere ulaşmıştır.

 Hayatı

Saat 26 Şubat 1984’te Ankara, Türkiye’de doğdu. TED Ankara Koleji mezunu olan Beren Saat, Başkent Üniversitesi’nde işletme konusunda ihtisas yaparken Türkiye’nin Yıldızları adlı oyuncu yetiştirip hafta sonu performanslarını değerlendiren yarışma programı ile tanınmıştır.

Kariyeri

Türkiye’nin Yıldızları adlı yarışma programında ikinci olan Saat, yarışma programının ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi, ona Beren Saat’ten söz edince televizyon dizilerinin aranan yüzlerinden biri haline gelmiştir. İlk olarak, Aşkımızda Ölüm Var isimli dizide Ece Uslu’nun canlandırdığı Pervin karakterinin kardeşini canlandırmıştır. İlk başrolünü Aşka Sürgün dizisinde Mahsun Kırmızıgül ile paylaşan oyuncu, sonradan bir dönem dizisi olan Hatırla Sevgili’de Cansel Elçin ve Okan Yalabık’la ikinci başrolünü sergilemiştir.

Ardından Halid Ziya Uşaklıgil´in aynı adlı eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem ve Nebahat Çehre ile oynamıştır. Bu dizide canlandırdığı Bihter karakterinin Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Behlül karakteri ile yasak aşk yaşaması büyük ilgi görmüştür. Aşk-ı Memnu’daki rolü ile popülerliği arttı. Bir röportajında canlandırdığı Bihter karakteriyle ilgili “Senaristlerin diyaloglar dışında Bihter’in ruh haliyle ilgili yazdıkları bana çok şey öğretti.” demiştir.

İlk sinema filmi deneyimi Güz Sancısı’nı Murat Yıldırım ve Okan Yalabık’la oynayan oyuncu, Aşk-ı Memnu dizisi devam ederken senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’ün yazdığı Gecenin Kanatları filminde Murat Ünalmış, Erkan Petekkaya ve Yavuz Bingöl’le başrolü paylaşmıştır. Filmde gece rölünü üstlendi. Oyuncak Hikâyesi 3 fiminde Barbie karakterini de seslendirdi. Son olarak Vedat Türkali’nin senaryosundan günümüze uyarlanan yönetmenliğini Hilal Saral’ın üstlendiği senaryosunu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu ikilisinin yazdığı Ay Yapım’ın çektiği Alaçatı’da çekilen Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinin başrolü olan Fatmagül karakterini canlandırıyor. Dramatik tecavüz sahnesiyle çok konuşulan dizi reyting rekorları kırmıştır.

Filmleri:

Yıl                 Başlık                              Rolü
2004     Aşkımızda Ölüm Var     Nermin
2008     Güz Sancısı                        Elena
2009     Gecenin Kanatları           Gece
2010     Oyuncak Hikâyesi 3       Barbie(Ses)
2011     Gergedan Mevsimleri

Dizileri:
2004     Aşka Sürgün           Zilan Şahvar Azizoğlu
2006     Hatırla Sevgili       Yasemin Ünsal
2009    Aşk-ı Memnu           Bihter Yöreoğlu Ziyagil
2010    Fatmagül’ün Suçu Ne?  Fatmagül Ketenci Ilgaz

Ödülleri:
* 2007: Altın Lale Güzel Sanatlar Ödülleri
* 2008: Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
* 2009: Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
* 2010: Elle Style Awards Stil Sahibi Kadın Oyuncu
* 2010: Ayaklı Gazete En İyi Dram Kadın Oyuncu
* 2010: Türkiye Konuşuyor Dergisi Yılın En İyi Dizi Oyuncusu
* 2010: Kadir Has Üniversitesi Yılın En İyi Kadın Oyuncusu
* 2010: Doğuş Üniversitesi En İyi Kadın Oyuncu
* 2010: Galatasaray Üniversitesi Yılın En İyi Kadın Dizi-Sinema Oyuncusu
* 2011: Marmara Üniversitesi Dizi Oyuncusu (Kadın)

kaynak:vikipedi

One Response to Beren Saat Biyografi

  1. esra 04 Mart 2013 at 10:14 #

    senin tarzına hastayım

Bir cevap yazın